Zima to ciężki czas dla zwierząt, również tych mających już dom. Psy, które spędzają czas w mieszkaniu, podczas codziennych spacerów są narażone na wiele problemów związanych z tym, że temperatura za oknem jest ujemna. Wraz z Olimpią, która prowadzi dom tymczasowy Piątkowe Spacery Duszkowe, zebrałam dla was kilka porad o tym, jak odpowiednio dbać o psy zimą, aby mogły cieszyć się śniegiem, tak jak Zija!
Ubierać czy nie ubierać?
Ubranka, sweterki, polary, kurtki dla psów − warto ubierać w nie psa czy nie? Zależy. Nie wszystkie psy są tak samo wrażliwe na niskie temperatury. Na psią kurtkę na pewno warto się zdecydować wtedy, gdy twój pies choruje lub jest starszy. Małe psy lub te, które mają krótką sierść też warto zaopatrzyć na zimę w ubranie. Jeśli pies żyje na co dzień z tobą w ciepłym mieszkaniu, przy minusowej temperaturze będzie mu podobnie zimno na zewnątrz, jak tobie.
Przy jakiej temperaturze ubierać psa? Olimpia: My psiaki zaczynamy ubierać wtedy, kiedy różnica temperatur pomiędzy mieszkaniem, a dworem wynosi ok. 15°C. Jeśli w mieszkaniu utrzymujesz temperaturę na poziomie 22°C, już przy ok. 5-7°C na dworze możesz założyć psu sweter czy polar.
Psia kurtka powinna być indywidualnie dopasowana do potrzeb psa. Musi być wygodna, nie może krępować mu ruchów czy uniemożliwiać np. oddania moczu. Dobrze, aby była z nieprzemakalnego materiału i faktycznie chroniła przed wilgocią i mrozem. Ważne, aby materiał, z którego wykonane jest ubranie nie “straszył” (np. nie szeleścił) czy nie był nieprzyjemny dla psa. Ubranka mają różne rozmiary − zmierz dobrze swojego psa według miar podanych na stronach producentów psich kurtek.
Pamiętaj, żeby unikać spacerów z ubranym psem w czasie dużego deszczu − przemoczona psia kurtka może narobić więcej szkody, niż pożytku i twój pies może się po prostu przeziębić.
Krótsze, ale aktywniejsze spacery
Przy minusowych temperaturach warto skrócić długość spaceru, ale przy okazji zapewnić psu więcej ruchu. Wszelkie lekkie aktywności, które możecie wykonywać na dworze, są teraz jak najbardziej wskazane. Rzucanie psu śnieżek czy trucht z psem to dobre pomysły na zimową zabawę. Pies, który uwielbia śnieg często sam w nim szaleje, więc wystarczy, że będziesz aktywnie cieszył/cieszyła się razem z nim, chwaląc go za radość. Pamiętaj jednak, że kiedy twój pies zaczyna mocniej ziać, lepiej skrócić spacer i wrócić do domu, aby zapobiec przeziębieniu.
Sól na chodnikach!
Zmora opiekunów i opiekunek psów. Sypana niestety prawie wszędzie, potrafi wyrządzić krzywdę zwierzęciu. Psie poduszki narażone są na pęknięcia, podrażnienia lub głębsze otarcia, a w efekcie nawet na stany zapalne lub ciężko gojące się rany. Sprawdź, gdzie w twojej okolicy są miejsca wolne od soli chodnikowej (u mnie np. w pobliskim parku sypią tylko piaskiem) lub chodź z psem po trawniku. Przed wyjściem z domu warto zabezpieczyć psu poduszki łap wazeliną (np. taką dedykowaną psom), a po przyjściu ze spaceru koniecznie przemyć łapki szmatką zwilżoną ciepłą wodą. Sól szkodzi nie tylko poduszkom − również zlizana przez psa może sprawić problemy zdrowotne (np. żołądkowe).
Możesz również nauczyć psa chodzienia w psich butach. Do takich specjalnych butów przyzwyczajaj psa tak, jak do każdej “nowości” − najpierw zakładając mu je w domu, stopniowo, po jednym bucie, nie robiąc nic na siłę. Psie buty skutecznie ochronią łapy przed solą, mrozem i uszkodzeniami.
Odpowiednia temperatura w mieszkaniu
Warto zadbać o to, aby wyjście z domu nie wiązało się z dużym szokiem termicznym. Jeżeli masz możliwość utrzymywania w mieszkaniu temperatury ok. 20-22°C, ani ty, ani twój pies nie będziecie „przegrzani” wychodząc na spacer. Czasem warto też, o ile to możliwe, poczekać chwilę z psem w przedsionku lub na klatce, aby pozwolić mu przyzwyczaić się do niskiej temperatury.
Zamarznięte kałuże
Kolejna pułapka czyhająca na psie opuszki. Dla wielu osób trzask pękającej, zamarzniętej kałuży to dźwięk, na który czeka się cały rok, ale niestety odłamki lodu są bardzo ostre i mogą poranić delikatne psie łapy. Po spacerze koniecznie sprawdź czy łapki psa nie są zakrwawione i czy pies nie utyka.
Zwierzęta też chorują
Zima to okres przeziębień, gryp, angin. Pamiętaj, że twój pies też może zachorować. Z jednej strony na skutek np. gwałtownej zmiany temperatur może się przeziębić, z drugiej zaś może zarazić się od swojego opiekuna lub swojej opiekunki. Przy zwierzętach obowiązują takie same zasady jak u ludzi. Jeśli jesteś chory/chora, nie całuj swojego psa, nie dawaj mu lizać się po twarzy, nie kichaj ani nie kasłaj w stronę psa. Jeżeli twój pies kaszle, kicha lub jest osowiały − bezwzględnie udaj się z nim do lekarza weterynarii. W żadnym wypadku nie podawaj psu leków, witamin czy domowych receptur na przeziębienie (np. czosnek jest dla psa trujący).
Nie kąp psa bez potrzeby
A jeśli musisz go wykąpać, to staraj się utrzymać jak najdłuższą przerwę między spacerami, aby pies dobrze wysechł. Zimą do miejscowego wytarcia psa z brudu dobrze sprawdzają się nawilżane chusteczki dla niemowląt lub zwilżona wodą ściereczka z mikrofibry.
Uważaj, aby pies nie jadł śniegu
Może się po prostu przeziębić. Spróbuj przykuć jego uwagę zabawą lub smaczkiem.
Śniegowe kule na psich łapkach
Psom, które mają skłonności do tworzenia się takich kul możesz przycinać włosy na opuszkach łap lub zakładać im buty. Zbite kule śniegowe nie tylko sprawiają dyskomfort (są ciężkie, wbijają się w łapy), ale także powodują marznięcie opuszek łap. Czy wiesz, że delikatność skóry między palcami i na opuszkach ma związek z kolorem sierści psa? Psy z białą sierścią na łapach mają delikatniejszą skórę i szybciej może dochodzić do jej podrażnienia. Niezależnie od umaszczenia podczas dłuższych spacerów sprawdzaj psu stan skóry między palcami.
Nie używaj metalowych obroży
Poza tym, że nigdy nie powinieneś/powinnaś zakładać psu metalowych akcesoriów, bo istnieją o wiele milsze i lepsze materiały, to tym bardziej nie rób tego zimą. Uważaj też na zamki czy napy przy kubraczkach. Często psie ubranka zapinane są na klatce piersiowej i pod brzuchem, więc w miejscu, w którym mają kontakt z wilgocią.
Kleszcze groźne nie tylko latem
Kleszcze są aktywne do temperatury 4°C. Oznacza to, że przy zimie bez mrozów lub przy krótko trwających mrozach istnieje realne ryzyko zachorowania psa na babeszjozę. Nie rezygnuj z obróżki przeciwkleszczowej zimą!
Widoczny pies to bezpieczny pies
Zimą już w trakcie popołudniowego spaceru jest ciemno, dlatego pamiętaj o założeniu psu światełka ledowego czy odblasku, aby w razie potrzeby łatwiej go odnaleźć.
Niech zima będzie dla ciebie i twojego psa czasem dobrej zabawy, bezpiecznych spacerów i wspólnych, leniwych wieczorów na kanapie ♥
Asja & Olimpia