O blogu

zdj. Ewa Przedpełska dla Ładnebebe

Mama na roślinach
(dawniej Wild Strawberry Blossom)

Cześć!

Mam na imię Asja. Jestem mamą dwóch chłopców. Pedagożką, trenerką, blogerką, aktywistką. Wspieram inne mamy na ich krętej, ale pięknej macierzyńskiej ścieżce. Prowadzę grupy wsparcia, warsztaty dla rodziców, otwarte spotkania. Lubię Rodzicielstwo bliskości i Porozumienie bez przemocy. Poza tym opiekuję się trójką dwójką adoptowanych zwierząt oraz gotuję pyszne i proste wegańskie (czasem wegetariańskie) posiłki.

Razem z przyjaciółmi współtworzę rodzinną i dziką przestrzeń na warszawskim Ursynowie – klubokawiarnię Ptaszyna.

Roślinne jedzenie

Nie jest to blog kulinarny (co na pierwszy rzut oka widać po zdjęciach robionych smartfonem), choć sporo tu o kuchni roślinnej – moja rodzina jest wegetariańska i naprawdę lubimy jeść. Znajdziesz u mnie przepisy na dobre, wegańskie (i wegetariańskie) dania i trochę podpowiedzi, jak częściej odżywiać się warzywnie i bardziej świadomie podchodzić do codziennego jedzenia.

Dieta oparta na owocach, warzywach, zbożach i orzechach jest dostępna dla każdego/każdej i naprawdę może być prosta.

Nie mam zbyt wiele czasu na gotowanie i zdaję sobie sprawę, że mało ludzi ma go więcej ode mnie. Z drugiej strony, lubię zjeść smacznie, treściwie, różnorodnie i żeby przygotowanie jedzenia nie zajmowało pół dnia. Lubię mieć też świadomość, że dostarczam mojemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Dlatego nie jem na każdy posiłek humusu, pizzy czy lodów bananowych. Trochę żałuję.

Prawa zwierząt

Jednak weganizm jest dla mnie przede wszystkim kwestią etyczną − wybierając to, co jem czy w co się ubieram, staram się jak najmniej przyczyniać do cierpienia zwierząt, skrócenia ich życia, odebrania lub ograniczenia ich wolności. To jest dla mnie najważniejsze − aspekty zdrowotne odpowiednio zbilansowanej wegańskiej czy wegetariańskiej diety są wspaniałym dodatkiem.

Less waste i minimalizm

Staram się na co dzień żyć z zasadą „mniej znaczy więcej” oraz dokonywać codziennych wyborów, mając na uwadze dobro planety. Wierzę, że małe działania mają ogromną moc (choć tak naprawdę stan planety w dużej mierze zależy od działań rządów i wielkich korporacji). Dlatego lubimy rzeczy porządne, wielorazowe, z drugiej ręki. Nie biczuję się jednak kupując od czasu do czasu wodę w butelce, gdy jest taka potrzeba i możliwości innych brak, czy robiąc inne, na pierwszy rzut oka, mało ekologiczne ruchy.

Adoptuję, nie kupuję

Część bloga poświęcam naszym adoptowanym zwierzętom. W części “Adoptuję, nie kupuję” przeczytasz ich historie, a także dowiesz się jak żyję z “piwnicznym” kotem, “schroniskową” sunią i „schroniskowym” psem. Obalam stereotypy o bezdomnych zwierzętach.

Ekopielęgnacja

Staram się żyć ekologicznie i w zgodzie z naturą na tyle, na ile jest to możliwe w dużym mieście. Od dłuższego czasu wycofuję ze swojego życia kosmetyki i środki czystości, które są testowane na zwierzętach. Jestem pielęgnacyjną minimalistką, na co dzień się nie maluję, używam małej ilości kosmetyków i jest mi w tym w porządku.

Wegańska ciąża i rodzicielstwo bliskości

Ciąża i macierzyństwo to dla mnie nowe tematy, które jednak stały się priorytetowe. W tej części bloga rozwiewam mity na temat „niedoborowej wegańskiej diety” i dzielę się swoim doświadczeniem. Przyjście na świat naszego pierwszego syna wywróciło moje życie do góry nogami, a ja sama czuję w sobie prawdziwą kobiecą moc. Poród może być pięknym przeżyciem i o tym też przeczytasz u mnie.

Rodzicielstwo bliskości, NVC, chustonoszenie, minimalizm, bycie tu i teraz − te idee są dla mnie ważne i taką drogą chcę podążać.

Fajnie, że tu jesteś ♥

A.

PS Wpisy na moim blogu są osobistymi opiniami. Traktuj je informacyjnie. Nie mogą one zastąpić porady dietetyka/czki czy lekarza/ki. Zdjęcia, które publikuję są mojego autorstwa. Jeśli nie − zaznaczam to wyraźnie. Korzystam również ze zdjęć na licencji CC0 1.0. (głównie z unsplash.com).

(Visited 1 983 times, 1 visits today)